Nieoczekiwany sukces

Kto by pomyślał…

Czasami sukces przychodzi z zupełnie nieoczekiwanej strony, a popularność zdobywają osoby, o których nikt wcześniej nie pomyślałby, że mogą kiedykolwiek zostać sławne. Taka historia przydarzyła się TaniaKsiazka – Stephenie Meyer, niepracującej żonie i matce z gorącego stanu Arizona, która pewnego dnia zaczęła w pliku na swoim domowym komputerze dla przyjemności pisać powieść. Gdy przystępowała do pracy, prawdopodobnie nie spodziewała się, że historia, którą zaczęła tworzyć, rozrośnie się do czterech opasłych tomów i doczeka się adaptacji filmowych. Życie pisze jednak różne scenariusze i przygotowuje dla ludzi zupełnie nieoczekiwane niespodzianki. Wiele rzeczy jest jednak kwestią przypadku – być może historia romansu śmiertelniczki Belli i stuletniego wampira Edwarda nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie fakt, że Stephenie Meyer pokazała maszynopis swojej siostrze, a ta zaczęła ją intensywnie namawiać do opublikowania książki. Tak też się stało, a miliony nastolatek (i nie tylko) ze wszystkich państw świata dosłownie oszalały na punkcie sagi.

Powrót do tego co znane

Stephenie Meyer zaproponowała swoim czytelnikom zupełnie nową i oryginalną jak na tamte czasy historię, bowiem w 2005 roku, kiedy “Zmierzch” po raz pierwszy pojawił się w księgarniach, wampiry nie były jeszcze zbyt popularne w popkulturze. Nie oznacza to jednak, że pisarka stworzyła od podstaw autorski koncept, zręcznie połączyła jedynie znane i lubiane motywy funkcjonujące w literaturze od wielu setek lat. Zainteresowanie istotami o nadprzyrodzonych mocach sięga bowiem czasów starożytnych, a opowieści o romansach nawiązywanych przez ludzi i krwiopijców można odnaleźć już w powieściach gotyckich. Nie ma jednak cienia wątpliwości, że Stephenie Meyer sprawiła, iż zainteresowanie tego rodzaju tematyką odżyło z nową siłą, przez co wilkołaki i wampiry na nowo zaczęły pojawiać się w filmach, serialach, komiksach i powieściach, zwłaszcza tych młodzieżowych.

Miłość idealna

Wielu krytyków starało się znaleźć przyczyny tak wielkiej popularności “Zmierzchu” oraz kolejnych jego części: “Księżyca w nowiu”, “Zaćmienia” i “Przed świtem”. Trudno wskazać jeden czynnik, który wpłynął na sukces twórczości Stephenie Meyer. Można jednak pokusić się o próbę wskazania najważniejszych elementów powieści, które sprawiają, że cieszy się ona takim zainteresowaniem czytelników:

  • główna bohaterka to zwyczajna dziewczyna, z którą łatwo jest się utożsamiać,
  • ukochany Belli stanowi archetyp idealnego mężczyzny, który w literaturze czaruje już od wieków, 
  • w powieści pojawia się sporo elementów fantasy lubianych zwłaszcza przez młodszych czytelników.
Kobieta zdjęcie od freepik - pl.freepik.com