Andrzej Sapkowski – polski fenomen na arenie międzynarodowej

Podstawowe informacje

Andrzej Sapkowski jest polskim pisarzem światowej sławy pochodzącym z Łodzi. Urodził się w 1948 r. Wyższe wykształcenie zdobył na Uniwersytecie Łódzkim, studiując ekonomię. Początki swojej kariery opierał na pracy w handlu zagranicznym. Popularność przyniosło mu stworzenie postaci wiedźmina oraz oparcie na nim całej serii powieści i zbioru opowiadań. Sapkowski otrzymał Gloria Artis w 2012 r., który jest medalem nadawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególną działalność kulturową. Prócz tego, na przestrzeni lat był licznie nagradzany polskimi odznaczeniami typu tytuł Twórcy Roku, nagrody Fundacji Literackiej, Biblioteczki Raczyńskich, a także wieloma zagranicznymi. Statystyki pokazują, że jest drugim polskim autorem, którego twórczość jest tłumaczona na języki obce. Wyprzedza go tylko Stanisław Lem – futurolog i pisarz science fiction. Sama twórczość Sapkowskiego jest często porównywana do twórczości George’a R. R. Martina, czyli autora powieści fantasy pt. “Pieśń lodu i ognia”.

Twórczość

Sapkowski może pochwalić się następującymi dziełami:

 • zbiór książek o wiedźminie,
 • trzy powieści husyckie.

Historie o wiedźminie zostały wyłożone w kilkunastu opowiadaniach, tworzących zbiory oraz powieściach, tworzących całą sagę. Do opowiadań należą między innymi:

 • Wiedźmin,
 • Miecz przeznaczenia,
 • Coś się kończy, coś się zaczyna.

Sagę o wiedźminie tworzą natomiast pozycje:

 • Krew elfów,
 • Czas pogardy,
 • Chrzest ognia,
 • Wieża Jaskółki,
 • Pani Jeziora.

Do Trylogii husyckiej zalicza się:

 • Narrenturm,
 • Boży bojownicy,
 • Lux perpeuta.

Andrzej Sapkowski jest także autorem takich książek jak Oko Yrrhedesa, Głos rozsądku i Mniejsze zło. Jego dzieła były tłumaczone na języki czeski, niemiecki, hiszpański, francuski, angielski i wiele innych, zarówno zachodnio, jak i wschodnioeuropejskich.

Adaptacje

Twórczość Sapkowskiego doczekała się wielu adaptacji, bowiem wiedźmin Geralt z Rivii podbił serca szerokiemu gronu fanów. Na podstawie tej literatury powstały i nadal powstają gry komputerowe, filmy, seriale oraz komiksy. Na fenomen składa się kilka elementów takich jak stworzenie oryginalnego języka, którym posługują się występujące w powieściach stworzenia, zaprojektowanie odrębnego świata z państwami, krainami oraz walkami politycznymi, a także uwzględnienie wątku miłosnego między głównymi bohaterami. Nie bez powodu mówi się, że powieści o wiedźminie to bajki dla dorosłych. Aby ułatwić rozeznanie w tym ogromie materiału, a także kontakt z innymi zainteresowanymi tym tematem, powstała strona poświęcona twórczości Sapkowskiego.

Czas zdjęcie autorstwa freepik - pl.freepik.com